Társasházzá nyilvánítás

2024.05.10

Társasházzá nyilvánítás előtt áll, de nem tudja, hogy mi ennek a menete? Cikkünk rengeteg hasznos információt tartalmaz, amire szüksége lehet!

Társasházzá nyilvánítás

A Társasházakra vonatkozó jogi szabályozást a hatályos Társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény adja. Társasházat alapítani már fennálló épületre, valamint felépítendő épületre is lehet alapítani, a feltétel annyi, hogy legyen legalább két, külön tulajdonként bejegyezhető lakás, vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség.

Mint azt említettem, társasház alapítása már fennálló és még felépítendő ingatlan esetében is lehetséges. A jelenlegi rezsi szabályok mellett több megkeresés érkezik az Ügyfelektől, amely során egy már régebben megépült, több generáció által lakott, és műszakilag, szintenként elkülönített családi házat szeretnének társasházzá alakítani. Több probléma merül fel ezekben az esetekben, amelyeket (mielőtt további költségeket generálnának) az Ügyfeleknek maguknak érdemes tisztázni.

Ezek közül talán első és legfontosabb kérdés, amit tisztázni kell, hogy a helyi építési szabályzat ad-e arra lehetőséget, hogy az adott telken több lakás, vagy lakófunkciójú ingatlan kerüljön feltüntetésre. Ha a helyi építési szabályzat szerint ez megvalósítható, akkor a társasházzá nyilvánítást követően az ingatlanokat a Földhivatal önálló helyrajzi számú ingatlanként fogja feltüntetni.

Társasház alapítás, társasházzá nyilvánítás esetén előny lehet az is, hogy legfeljebb hatlakásos társasház esetében nem szükséges a társasházi törvény rendelkezéseit alkalmazni. Ez esetben a Polgári Törvénykönyv közös tulajdonra vonatkozó szabályai is alkalmazhatóak. Ez alatt azt értem, hogy nem szükséges Szervezeti és Működési Szabályzat, közös képviselő választása.

A helyi építési szabályzatok korlátozhatják azt, hogy egy-egy telken mennyi épületet húzzanak fel. Korlátozhatják azt is, hogy mekkora legyen az építménymagasság, illetve a telkek beépítettségi aránya. Ennek indoka, hogy amennyiben az adott településen elkezdődik az építési hullám, automatikusan megemelkedik az utcán parkoló autók száma. Ha a szomszédos telekre több lakásos, emeletes társasház épül, akkor sérül a privát szféra, továbbá a csapadékvíz-elvezetés hiánya, valamint a környezetterhelés is problémát okozhat.

Amennyiben a helyi építési szabályzat lehetőséget biztosít, hogy a már meglevő ingatlant társasházzá nyilvánítsuk, akkor a következő dokumentumok szükségesek a társasház alapításhoz:

- vázrajz és alaprajz elkészíttetése

- hatósági bizonyítvány megkérése

- alapító okirat elkészítése és aláírása a tulajdonostársak által

- alapító okirat ügyvédi ellenjegyzése

- földhivatali kérelem és dokumentumok benyújtása


Az alapító okirat szükséges tartalmi elemei

Az alapító okiratban meg kell határozni:

a külön tulajdonba kerülő lakásokat,

nem lakás céljára szolgáló helyiségeket,

a közös tulajdonban álló épületrészekből és a földrészletből az egyes tulajdonostársakat megillető – a külön tulajdonba kerülő lakáshoz tartozó – tulajdoni hányadot és ezek meghatározásának módját,

a közös tulajdonba kerülő épületrészek felsorolását,

az ingatlan-nyilvántartás szabályai által megkívánt egyéb adatot, jogot és tényt,

a közösség közös nevét, amely egyéb megjelölés hiányában a társasház címe, a társasház megjelöléssel együtt.

A társasház az általa viselt név alatt az épület fenntartása és a közös tulajdonnal kapcsolatos ügyek intézése során:

jogokat szerezhet,

kötelezettségeket vállalhat,

önállóan perelhet,

illetve perelhető.

A közösség egészét terhelő kötelezettség teljesítéséért a tulajdonostársak tulajdoni hányaduk szerint felelne.

Az alapító okirat szigorú alakszerűséghez kötött, azt valamennyi tulajdonostársnak alá kell írnia és közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba kell foglalni. A társasház az ingatlan nyilvántartásba történő bejegyzéssel jön létre. A bejegyzési kérelmet az alapító okirat aláírásától számított 30 napon belül kell benyújtani. Ezt kettő darab eredeti, és egy darab másolati példányban az ingatlanügyi hatósághoz kell eljuttatni. Amennyiben szeretne a gáz és villanyszámlán spórolni, mindenképpen érdemes ezt a lehetőséget igénybe venni.

Több információt szeretne, kérdése lenne még? Töltse ki a Kapcsolatfelvételi űrlapot, vagy keressen bizalommal elérhetőségeimen.


TOVÁBBI CIKKEK

Olvasson bele!

 

Az ingatlan adásvétel megkötése előtt számos fontos előkészületi teendő áll. Célunk az, hogy segítsünk Önnek zökkenőmentesen és nyugodtan végigvinni az adásvételi folyamatot.

Az ingatlan adásvétel egy komplex folyamat, amely számos fontos szempontot érint mind az eladó, mind a vásárló részéről. A folyamat sikeres lebonyolítása érdekében mindkét félnek tisztában kell lennie az adásvétel jellemzőivel és követelményeivel.

Megbízható, de megfizethető ügyvédet keres?