Az ingatlan adásvétel egyedi és komplex folyamat, amely minden ügylet esetében különböző tényezőktől függ. Az ügyvédi díj meghatározása sokszor kihívást jelent, mivel számos körülmény befolyásolja a jogi munkát és az ahhoz kapcsolódó költségeket. Az alábbiakban bemutatom, hogy miért nem tudom előre pontosan megmondani az ügyvédi díjat, és hogyan...
Válás utáni vagyonmegosztás
A válás során elkerülhetetlen kérdés a vagyonmegosztás. Ahhoz, hogy a felek új életet tudjanak kezdeni, szükségszerű, hogy minden kérdés tekintetében tisztázzák a szerepeket és határokat, még a vagyont érintő kérdésekben is.
Válás utáni vagyonmegosztás
Amennyiben a házasfelek között nem volt korábban vagyonjogi szerződés, a válás után mindent fele-fele arányban kell megosztaniuk egymás között. Abban az esetben, ha a házas felek korábban élettársi viszonyban éltek együtt, az élettársi kapcsolat időtartama a házasságkötéssel beolvad a házasságba.
A házastársi vagyonközösség megszűnése
Az alábbi esetekben szűnik meg a házastársi vagyonközösség:
Házassági vagyonjogi szerződés, melyben a felek elismerik, hogy a jövőre vonatkozólag kizárják a vagyonközösséget.
A házassági életközösség ideje alatt a bíróság megszünteti az érintettek közötti vagyonközösséget.
A házassági életközösség megszűnik
A különvagyon
Különvagyonnak minősülnek azok a vagyontárgyak, amik a házasságkötés előtt már valamelyik fél tulajdonát képezték, illetve amit ajándékba kapott vagy örökölt valamelyik fél az életközösség időtartama alatt.
Így érvényes a szerződés
A házastársi életközösség fennállása alatt történt adásvételi, csere, ajándékozási és kölcsönszerződés, valamint a házastársak közötti tartozáselismerés akkor érvényes, ha közokiratba, vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalták. Kivételt képez ez alól az ingóságok szokásos mértékű ajándékozása, ha az ajándék átadása megtörtént.
Mit tartalmazzon a szerződés
A házastársi közös vagyont megosztó szerződésnek az alábbi elemeket szükséges tartalmaznia:
A felek személyes adatai
Az életközösség, házasságkötés kezdetének és végének időpontja
Ide tartozó jogszabályi rendelkezések
Vagyon leltár, vagyon mérleg
Egyéb nyilatkozat, ellenjegyzés, stb.
Vagyonmérleg
A vagyonmegosztás elindítása előtt az egyik legfontosabb teendő, hogy a váló felek leltárt készítsenek. A vagyonmérleg tartalmi elemeinek a következőknek kell lenniük:
ingó és ingatlan tulajdon
vagyoni értékű jogok és követelések
vagyoni kötelezettségek (terhek, tartozások)
a közös aktív és passzív vagyon
Aktív és passzív vagyon
Aktív vagyonnak hívjuk azokat a vagyontárgyakat, melyek pozitív előjelűek. Ilyenek például az ingatlan, a cégvagyon, az ingóságok, megtakarítások, stb.
Passzív vagyonnak számítanak a negatív előjelű kötelezettségek. Ilyen például a hitel, a kölcsönök, stb.
Kell-e felezni, szükséges-e a vagyonmegosztás
Közös cég esetében felmerülhet, hogy előnyös-e a felezés. Természetesen ez a legtöbb esetben a vállalkozás megszűnésével járna együtt, ezért nem minden esetben felezik meg azt. Dönthetnek úgy is a váló felek, hogy a továbbiakban is fenntartják tulajdonközösségüket, mivel a cég közös működtetését kivitelezhetőnek találják.
Fontos szem előtt tartani, hogy a váló felek megállapodását minden esetben ügyvéd által ellenjegyzett okiratba kell foglalni.
Peres úton történő vagyonmegosztás
A vagyonmegosztási pert bármely fél kezdeményezheti. Az ügyintézés folyamata a keresetlevél benyújtásával indul el. A keresetlevélnek tartalmazni kell a vagyonmérleget, illetve egy határozott kérelmet arról, hogy a benyújtó fél hogyan képzeli a vagyonmegosztást.
Vagyon eltitkolása
Előfordulhat, hogy a házastársnak nem minden esetben van rálátása a másik fél teljes vagyoni helyzetére. Ebben az esetben a plusz vagyont feltételező félnek kell konkrét bizonyítékokat felmutatnia a vélt vagyonról. Mindemellett kérvényezheti a kivizsgálást is ezügyben.
TOVÁBBI CIKKEK
Olvasson bele!
Az ingatlan vásárlása vagy eladása nagy pénzügyi döntés, amelyet számos költség kísér. Az adásvétel során különféle díjakkal és illetékekkel találkozhatunk, amelyeket fontos figyelembe venni a tervezés során. Az alábbi cikkben részletesen bemutatom, milyen fő költségekkel kell számolni egy ingatlan adásvétele során, hogy teljes képet kapjon a...
Egy ingatlan adásvétel sok ember számára életének egyik legfontosabb döntése lehet, hiszen jelentős anyagi és jogi vonatkozásokkal jár. Egy megbízható ingatlanjogi ügyvéd kiválasztása elengedhetetlen a sikeres, biztonságos ügyintézés érdekében. Egy tapasztalt ügyvéd nemcsak a szerződés elkészítésében és ellenjegyzésében segít, hanem végigkíséri a...
Az ingatlan adásvétel fontos mérföldköve az adásvételi szerződés aláírása. Az aláírás előtt azonban számos kérdést kell tisztázni, ahhoz, hogy a folyamat gördülékeny legyen és minden fél tisztában legyen a jogaival és kötelezettségeivel. Az alábbi útmutatóval segítek abban, hogy mire érdemes figyelni, milyen dokumentumokra lesz szükség, és milyen...